Ako sa starať o krištáľ

Ako sa starať o krištáľ

Konečne ste sa dočkali! Máte doma svoj prvý kúsok z číreho alebo farebného krištáľu a radi by ste, aby jeho krása vydržala čo najdlhšie? Nie sme len odborníci na predaj. Poradíme vám tiež, ako sa o krištáľové produkty starať, aby ste sa z nich tešili ešte niekoľko desiatok rokov.

Pravé krištáľové sklo, či už číre alebo farebne brúsené, obsahuje až 24 % PbO, teda olova. Nemusíte sa však báť, zdravotne je úplne neškodné. Práve olovo mu dodáva tie úžasné vlastnosti, ako je vysoký index lomu svetla, ligot a lesk. Zároveň je olovnaté krištáľové sklo ťažšie ako brúsené výrobky bez olova. Pokiaľ na svoj výrobok zaťukáte, vydá dlhý jasný zvonivý zvuk.

Olovo je teda dôležitou súčasťou ručne brúsených krištáľových výrobkov. Zároveň sú však tieto výrobky náročnejšie na údržbu viac ako obyčajné sklo. Všetci výrobcovia olovnatého krištáľu odporúčajú umývať sklo iba ručne pod vlažnou tečúcou vodou. Nikdy nedávajte krištáľové výrobky do umývačky riadu alebo nepoužívajte agresívne saponáty. Mohlo by dôjsť k poškriabaniu či zošednutiu skla a tým jeho nenávratnému poškodeniu. To, že krištáľové sklo nepatrí ani do mikrovlnnej či klasické rúry alebo do chladničky, snáď ani nemusíme zmieňovať.

Ak ste hrdými majiteľmi pozláteného číreho krištáľového skla, dajte si pozor na priame slnko alebo vysoký mráz. Pre pozlátenie sa síce používa rýdze 24-karátové zlato, ktoré by nemalo ani po rokoch stratiť svoju krásu, avšak vysoký mráz alebo priame slnko môžu pozlátená miesta poškodiť. Zároveň výrobcovia odporúčajú používať špeciálne leštiace prípravky, ktoré zabránia prejavom prirodzeného procesu oxidácie zlata.
 

© 2024 Top Crystal Trade s.r.o. | Webdesign Next Vision
Tento web používa na poskytovanie služieb súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
OK   Ďalšie informácie