Výrobný postup

Ako vzniká exkluzívny farebný krištáľ?

Základom je číre krištáľové sklo čiže krištáľ, v ktorom sú vápenaté zložky bežného skla nahradené oxidom olovnatým (PbO). Práve oxid olovnatý stojí za jedinečným lomom svetla krištáľových výrobkov. Krištáľové sklo obsahuje spravidla 18 - 35 % PbO, čím viac oxidu olovnatého, tým lepšie. Výrobky z farebného a číreho krištáľu, ktoré predávame, obsahujú 24% PbO, čím sa radia medzi veľmi kvalitné krištáľové produkty. Oxid olovnatý totiž dodáva sklu väčšiu hustotu, menšiu tepelnú vodivosť, vyšší index lomu svetla (a tým i vyšší lesk) a v neposlednom rade tiež väčšiu odolnosť a húževnatosť. S týmito pridanými hodnotami sa však spája aj vyššia náročnosť na spracovanie a zároveň väčšie nároky na umenie sklára - viac TU. Preto je tiež olovnatý krištáľ oveľa drahší a má vyššiu hodnotu ako bezolovnatý. Krištáľové výrobky bez olova sú navyše chúlostivejšie na prípadné rozbitie a nedosahujú tak vysokého lesku.

Farebný krištáľ vzniká pomocou prímesi oxidov kovov. Vďaka nim môžete obdivovať krištáľ rubínový, modrý, fialový, zelený alebo azúrový a tiež čierny. Práve tieto farby sú typické pre výrobky českej sklárne, ktorej výrobky ponúkame.

Farebný krištáľ vznikne spojením vrstvy číreho krištáľu s vrstvou farebného krištáľu. Sklár teda vyfúka z roztavenej sklárskej hmoty základnú číru banku, ktorú vloží do vopred vytvarovaného farebného lievika. Toto spojenie prebieha pri teplotách okolo 800 °C. Tvarovanie potom pokračuje vo vlhkej forme z bukového dreva, do ktorej sklár vloží už sfarbenú banku a tá následným fúkaním dostane vo forme svoj tvar.

Ako náhle je základná forma produktu hotová, putuje do brusiarne. Najskôr sa predkreslia vodiace linky, ktoré znázorňujú základný tvar dekóru. Všetko ostatné už je ale na brusičovi. Tí sú majstrami svojho remesla a poznajú všetky dekóry naspamäť a vybrúsia dizajn každého výrobku s precíznou presnosťou. Brúsenie farebného krištáľu je navyše neporovnateľne náročnejšia oproti krištáľu číremu. Cez vrstvu farebného skla totiž brúsič nevidí do opracovávaného výrobku, a preto musí mať dlhoročné skúsenosti, aby odhadol správnu hĺbku rezu. Brúsenie sa navyše vykonáva pomocou kotúča pokrytého technickými diamantmi pod tečúcou vodou, aby nedochádzalo k uvoľňovaniu prachu, ako tomu bolo v minulosti.

Poslednou fázou výroby je leštenie, kde je každý krištáľový výrobok ponorený do leštiaceho kúpeľa. Vďaka tomu je zvýraznený prirodzený lesk krištáľu. Nakoniec je výrobok starostlivo skontrolovaný a zabalený.

© 2023 Top Crystal Trade s.r.o. | Webdesign Next Vision
Tento web používa na poskytovanie služieb súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
OK   Ďalšie informácie